2021-06-23

Dzielimy się wiedzą jak radzić sobie ze wzrostem napięcia w sieci




Rynek fotowoltaiczny w Polsce jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Przyczyniły się do tego programy takie jak “Mój prąd”. Dodatkowo sprzedaż napędzają inwestycje realizowane przez gminy. Dostęp do najnowocześniejszych technologii, długa gwarancja na komponenty, dofinansowania oraz wzrost cen energii elektrycznej przyspieszają decyzję o założeniu przydomowej elektrowni.

W obecnych czasach dynamicznie rozwijającego się rynku PV stajemy przed nowymi wyzwaniami. Problem, który zaczyna się pojawiać coraz częściej jest związany ze wzrostem napięcia w sieci.
Wiele czynników może mieć wpływ na powyższe zjawisko. Również to, że sieć energetyczna w wielu miejscach nie była modernizowana od lat, a część budynków ma starą, niedostosowaną do nowych standardów instalację.

Jak więc poradzić sobie z problemem wzrostu napięcia w sieci?
Pierwszą żelazną zasadą są pomiary w obiekcie klienta. Nie chodzi o podstawowe pomiary przyłącza fotowoltaicznego, które wykonuje się przed oddaniem go do użytku, lecz o badanie instalacji obiektu.
Miejsce, do którego przyłącza się nową instalację PV, powinno mieć wykonany przegląd okresowy instalacji elektrycznej (wymagane prawem budowlanym co 5 lat). Właściciele budynków często bagatelizują ten wymóg.
Nawet jeśli budynek nie ma badań, konieczne będzie z punktu widzenia instalatora zrobienie ich przynajmniej w części przyłączeniowej.
Pomiarem, który należy wykonać w pierwszej kolejności jest impedancja pętli zwarcia na punkcie przyłączeniowym nową instalację – pokaże to, czy moc zamówioną przez klienta możemy przyłączyć do danego punktu.
Do rozdzielni powinna być położona nowa instalacja, lecz nie zawsze jest to przestrzegane. Wykorzystywane są np. gniazda siłowe, inne rozdzielnie znajdujące się w budynku, a należy pamiętać, że trzeba zachować odpowiedni przekrój przewodów. W instrukcjach falowników Solplanet dokładnie jest opisane jakich przekrojów przewodów powinno się używać.
W ocenie stanu instalacji klienta pomoże badanie pętli zwarcia na przewodzie AC falownika (najbliżej falownika – w punkcie przyłączeniowym) oraz badanie pętli zwarcia najbliżej licznika.
Jeśli są znaczące różnice świadczy to o złym stanie instalacji. Jedną z najgorszych konsekwencji nieprzestrzegania podstawowych zasad w montażu instalacji fotowoltaicznej jest pożar budynku.
 
Skutki oddania instalacji fotowoltaicznej bez wykonania badania pętli zwarcia na przewodzie AC falownika
Przytoczę prosty przykład oddania instalacji bez wykonania takiego pomiaru – instalacja będzie działać, ale w określonych warunkach falownik może sygnalizować wzrost napięcia. Niekoniecznie taki wzrost może wystąpić na sieci zewnętrznej. Często w takim przypadku klienci zgłaszają problem zbyt wysokiego napięcia do Operatora systemu dystrybucyjnego, który nie zauważa żadnych zmian w napięciu.
Zanim zgłosimy nasz problem do OSD należy przyczyny poszukać we własnej instalacji. Dowodem na przekroczenia napięcia w sieci mogą być raporty z falownika, np. w falownikach Solplanet taki raport można importować do pliku Excel i wydrukować.
Jeśli instalacja jest w dobrym stanie technicznym, powinno się jeszcze ustawić odpowiednie parametry falownika, zwłaszcza w kwestii mocy biernej.
Sprawna instalacja, ustawienia odpowiednich parametrów w falownikach są gwarancją sukcesu – prawidłowo działającą elektrownią.
 
Priorytet Solplanet – pomoc instalatorom
Priorytetem Solplanet jest pomoc instalatorom w rozwiązywaniu problemów. Mamy gotowe rozwiązania na usunięcie przyczyny a nie samego skutku. Naszym instalatorom oferujemy gotowe instrukcje jak to zrobić. Wzory z których mogą skorzystać w celu obliczenia ile dany falownik podniesie napięcie w sieci, jakie pomiary elektryczne zrobić dodatkowo i gdzie. Zapraszamy na webinaria i szkolenia.
Podczas spotkania omówimy na co zwracać uwagę, jak robić podstawowe pomiary przed podłączeniem falownika, na co zwrócić szczególną uwagę i jak radzić sobie z problemami.
Chcemy uprościć pracę by była miła i przyjemna.
Dodatkowo, marka Solplanet zapewnia lokalny serwis na terenie całego kraju za pośrednictwem firmy Fixit S.A., z infolinią techniczną dedykowaną zarówno dla Instalatora, jak i dla Użytkownika (czynna od poniedziałku do piątku pod numerem +48 13 492 61 09).
Falowniki Solplanet objęte są 10 letnią gwarancją, którą można przedłużyć do 15 i 20 lat, a certyfikat gwarancyjny pobrać z naszej strony internetowej (link).

W ofercie Solplanet dostępne są falowniki 1-fazowe i 3-fazowe, od 1 do 50 kW, jak również system do monitorowania i zarządzania instalacją.


Programy promocyjne dla instalatorów
Wprowadziliśmy atrakcyjne programy promocyjne dla instalatorów. Między innymi bardzo popularny Program Solplanet 200+, w którym za każdy zainstalowany inwerter można otrzymać 200 zł w formie karty Solplanet Mastercard. Akcja obowiązuje do końca 2021 r. Promocją objęte są wszystkie modele falowników. Szczegóły na https://solplanet.net/zwrotgotowki.

Falowniki Solplanet dostępne są w sprzedaży u dystrybutorów: Emiter, Grodno, MPL Energy oraz OEM Energy (link). 
 

Mariusz Jackiewicz
Regional Technical Engineer Solplanet
service.pl@solplanet.net